Ile czeka się na kredyt - decyzja kredytowa online, gotówkowy, Mbank

Ile czeka się na kredyt - decyzja kredytowa online, gotówkowy, Mbank
Autor Kacper Skowron
Kacper Skowron08.01.2024 | 5 min.

Ile czeka się na kredyt? To pytanie zadaje sobie wielu klientów banków w momencie składania wniosku kredytowego. Czas oczekiwania na decyzję banku zależy od wielu czynników - rodzaju kredytu, kwoty finansowania, sytuacji finansowej klienta czy trybu rozpatrywania wniosku. W przypadku kredytów online, gotówkowych oraz oferowanych przez MBank termin podjęcia decyzji jest z reguły krótszy niż w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych.

Kluczowe wnioski:
 • Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od rodzaju produktu finansowego i banku.
 • Wnioski online i o niewielkich kwotach są rozpatrywane szybciej, nawet w 1 dzień.
 • Im lepsza ocena zdolności kredytowej, tym wyższe prawdopodobieństwo szybkiej decyzji banku.
 • W przypadku kredytów gotówkowych decyzja zapada zwykle w kilka dni.
 • MBank należy do banków oferujących stosunkowo szybkie decyzje kredytowe.

Ile czeka się na decyzję kredytową online?

W przypadku kredytów internetowych, gdzie cały proces - od wniosku po decyzję - odbywa się online, czas oczekiwania na odpowiedź banku jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Z reguły wynosi od 1 do 7 dni.

Najszybsze decyzje, nawet w ciągu 24 godzin, oferują banki wykorzystujące zaawansowane systemy scoringowe do automatycznej oceny zdolności kredytowej (np. Kreditech czy Vivus). Im mniejsza kwota kredytu, tym większe prawdopodobieństwo ekspresowej decyzji.

Na co wpływa czas decyzji online?

Na termin rozpatrzenia wniosku online i podjęcia decyzji kredytowej wpływają:

 • wielkość wnioskowanej kwoty - im wyższa, tym dłuższy proces analizy;
 • ocena zdolności kredytowej klienta - im lepsza, tym większa szansa na szybką decyzję;
 • dostarczenie wymaganych dokumentów przez klienta - kompletność dokumentacji przyspiesza proces.

Ile trwa proces ubiegania się o kredyt gotówkowy?

W przypadku popularnych kredytów gotówkowych na dowolny cel termin podjęcia decyzji kredytowej jest zwykle krótszy niż przy kredytach hipotecznych i wynosi średnio od 2 do 7 dni.

Niektóre banki deklarują możliwość uzyskania odpowiedzi w ciągu 1 dnia roboczego od złożenia kompletnego wniosku wraz z dokumentami (np. Alior Bank, BNP Paribas). Dotyczy to głównie niskokwotowych kredytów gotówkowych poniżej 50 tys. zł.

Bank Deklarowany czas decyzji
Alior Bank 1 dzień roboczy
BNP Paribas 1 dzień roboczy

Jak długo czeka się na odpowiedź z banku po złożeniu wniosku?

Zgodnie z prawem bank ma maksymalnie 21 dni na rozpatrzenie wniosku kredytowego i poinformowanie klienta o decyzji. W praktyce banki starają się odpowiedzieć znacznie szybciej.

Średni czas oczekiwania na decyzję kredytową w Polsce wynosi około tygodnia.

Najdłużej trzeba czekać w przypadku kredytów hipotecznych - od tygodnia do 3 tygodni. Przy mniejszych kwotach, zwłaszcza kredytach gotówkowych i online, decyzja zapada szybciej - od 1 do 5 dni roboczych.

Kiedy można spodziewać się wypłaty środków po pozytywnej decyzji?

Ile czeka się na kredyt - decyzja kredytowa online, gotówkowy, Mbank

Wypłata przyznanych środków następuje zwykle w ciągu 1-7 dni od otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. W niektórych bankach możliwa jest natychmiastowa wypłata gotówki w oddziale po zaakceptowaniu decyzji i podpisaniu umowy.

Od momentu wypłaty zaczyna biec okres kredytowania i naliczania odsetek zgodnie z harmonogramem spłat. Dlatego lepiej wypłacić pieniądze dopiero w momencie, gdy są potrzebne.

Ile zajmuje bankowi podjęcie decyzji w przypadku kredytu Mbank?

MBank należy do czołówki banków pod względem szybkości rozpatrywania wniosków kredytowych. W przypadku kredytów gotówkowych deklaruje decyzję kredytową nawet w 24 godziny od złożenia kompletnych dokumentów.

Również w przypadku wniosków o kredyt hipoteczny MBank stara się odpowiedzieć możliwie jak najszybciej. Średni czas oczekiwania na decyzję to około 2 tygodnie.

Jak przyspieszyć otrzymanie odpowiedzi banku w sprawie kredytu?

Aby skrócić oczekiwanie na decyzję kredytową, należy:

 • złożyć kompletny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami i dokumentami potwierdzającymi zarobki – niepełna dokumentacja wydłuża proces analizy;
 • przedstawić wiarygodne zaświadczenia o dochodach – im lepsza ocena zdolności kredytowej, tym większe szanse na szybką pozytywną decyzję;
 • utrzymywać dobrą historię kredytową – banki chętniej udzielają kredytów sprawdzonym klientom;
 • starać się o niską kwotę kredytu – im niższa, tym krótszy proces decyzyjny.

Podsumowanie

Ile się czeka na kredyt? To pytanie zadaje sobie wielu klientów banków w momencie składania wniosku. Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od kilku kluczowych czynników, m.in. rodzaju produktu finansowego, banku, kwoty kredytu czy oceny zdolności kredytowej.

Najszybsze decyzje, nawet w 1 dzień, oferują banki przy niskokwotowych kredytach internetowych oraz gotówkowych. Klienci MBanku również mogą liczyć na ekspresową odpowiedź – w przypadku kredytów gotówkowych nawet w ciągu doby. Dłużej trzeba poczekać na decyzję przy wyższych kwotach i kredytach hipotecznych.

Aby przyspieszyć uzyskanie odpowiedzi z banku, należy zadbać o kompletność wniosku i wymaganych załączników, solidną ocenę zdolności kredytowej oraz pozytywną historię kredytową. Im lepszy klient, tym większe szanse na szybką decyzję kredytową. Stosunkowo krótki czas oczekiwania deklaruje m.in. MBank.

Podsumowując, na decyzję kredytową online czeka się zwykle 1-7 dni, na kredyt gotówkowy 2-5 dni, a w przypadku kredytu hipotecznego nawet do 3 tygodni. Szybkość uzyskania odpowiedzi banku w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji i wiarygodności klienta.

5 Podobnych Artykułów

 1. Aktualny WIBOR: Najnowsze informacje i prognozy
 2. Czy bank dzwoni do pracodawcy? Sprawdź, które banki dzwonią do pracodawcy
 3. Co to jest prolongata kredytu - wyjaśnienie i informacje
 4. Jak samodzielnie obliczyć RRSO pożyczki - kalkulator RRSO
 5. Finansowanie i fundusze dłużne - najlepsze opcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Skowron
Kacper Skowron

Nazywam się Kacper i jestem prawnikiem specjalizującym się w obsłudze podmiotów rynku finansowego. Na co dzień pomagam klientom podejmować świadome decyzje finansowe i unikać pułapek prawnych. Chcę dzielić się wiedzą, aby promować odpowiedzialne korzystanie z usług finansowych i ochronę praw konsumentów

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły