Eksmisja komornicza z mieszkania własnościowego - Poradnik

Eksmisja komornicza z mieszkania własnościowego - Poradnik
Autor Maria Kopecka
Maria Kopecka08.01.2024 | 7 min.

Eksmisja komornicza z mieszkania własnościowego to dramatyczna sytuacja, z którą może zmierzyć się każdy właściciel nieruchomości. Choć brzmi to absurdalnie, to faktycznie komornik ma prawo nas eksmitować z naszego mieszkania lub domu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy przestajemy spłacać kredyt hipoteczny. Czasem też banki występują z powództwem o eksmisję już po kilku miesiącach braku spłaty raty. Jak dochodzi do eksmisji z nieruchomości na własność i jak jej uniknąć? O tym właśnie jest ten poradnik.

Kluczowe wnioski:
  • Eksmisja z własnego mieszkania to skutek zaległości finansowych, np. braku spłaty kredytu hipotecznego.
  • Najlepiej uniknąć doprowadzenia do eksmisji poprzez kontakt z wierzycielem i negocjacje.
  • W trakcie eksmisji komornik ma prawo zabrać wszystkie rzeczy z mieszkania.
  • Po eksmisji trzeba szukać nowego lokum, np. wynająć mieszkanie komunalne.
  • Można też walczyć z eksmisją, korzystając z pomocy prawnej i mediacji.

Przyczyny eksmisji z mieszkania własnościowego

Najczęstszą przyczyną eksmisji z mieszkania będącego naszą własnością są zaległości finansowe, w szczególności niespłacanie kredytu hipotecznego. Banki zazwyczaj występują z powództwem o eksmisję już po kilku miesiącach zaległości w spłacie raty kredytu. Inną przyczyną może być również nieuiszczanie innych opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, np. czynszu w spółdzielni mieszkaniowej.

Zdarza się jednak, że do eksmisji z własnego mieszkania prowadzą także inne okoliczności. Może to być na przykład konieczność sprzedaży mieszkania w ramach postępowania egzekucyjnego. Wówczas nowy właściciel nieruchomości może żądać naszego opuszczenia lokalu.

Niekiedy eksmisji dokonuje się także w ramach podziału majątku po rozwodzie. Jeśli mieszkanie przypadło byłemu małżonkowi, a my w nim nadal mieszkamy, również może zostać wszczęta procedura naszego wykwaterowania.

Kiedy bank może dokonać eksmisji?

Banki zwykle podejmują kroki w celu odzyskania nieruchomości dopiero wtedy, gdy zaległości sięgają co najmniej kilku rat kredytu hipotecznego. Najpierw wysyłane są wezwania do spłaty zadłużenia. Jeśli nie przyniosą rezultatu, bank kieruje sprawę na drogę sądową.

Sąd wydaje nakaz zapłaty, a potem nakaz eksmisji. Dopiero na tym etapie, gdy dłużnik w dalszym ciągu nie spłaca długu, bank może skierować sprawę do komornika w celu przeprowadzenia eksmisji.

Procedura eksmisji komorniczej z lokalu mieszkalnego

Sam przebieg eksmisji komorniczej z mieszkania regulatedzony jest przepisami prawa. Pierwszym krokiem jest doręczenie zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika.

Następnie wyznaczany jest termin dobrowolnego opuszczenia lokalu, zwykle 14-dniowy. Jeśli go nie dotrzymamy, komornik ustala termin przymusowej eksmisji, o czym również nas zawiadamia.

Należy pamiętać, że eksmisja z reguły odbywa się w obecności policji, czasem także z udziałem straży miejskiej lub pracowników opieki społecznej.

Sam przebieg eksmisji polega na usunięciu z lokalu osób i rzeczy w nim się znajdujących. Nieruchomość zostaje opieczętowana i oddana do dyspozycji właściciela, czyli banku.

Co się dzieje z rzeczami po eksmisji?

Komornik ma obowiązek sporządzić spis rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. Następnie powinny one zostać wyniesione i złożone w miejscu wskazanym przez eksmitowanego.

Jeśli tego nie zrobimy, rzeczy mogą trafić na przechowanie do magazynu komorniczego lub firmy przewozowej. Może być to jednak dodatkowy koszt dla dłużnika.

Prawa i obowiązki eksmitowanego w trakcie eksmisji

Osoba eksmitowana z własnego mieszkania ma zarówno swoje prawa, jak i obowiązki w trakcie tej procedury. Przede wszystkim, jeśli zostaliśmy zawiadomieni o terminie, jesteśmy zobowiązani do obecności w lokalu podczas eksmisji.

Możemy oczywiście upoważnić inną osobę do reprezentowania nas w tym czasie. Ważnym obowiązkiem jest też wskazanie miejsca, gdzie mają trafić nasze rzeczy po eksmisji. Jeśli tego nie zrobimy, możemy ponieść koszty ich magazynowania.

Nasze prawa w trakcie eksmisji Nasze obowiązki podczas eksmisji
- Obecność przy czynnościach komornika - Obowiązek osobistego stawiennictwa lub upoważnienia kogoś
- Wskazanie miejsca złożenia rzeczy - Wskazanie miejsca złożenia rzeczy po eksmisji
- Sporządzenie spisu rzeczy - Udostępnienie wszystkich pomieszczeń
- Zabranie ze sobą rzeczy osobistych - Opuszczenie lokalu w wyznaczonym terminie

Mamy prawo do obecności przy wszelkich czynnościach komornika i zgłaszania uwag do protokołu. Możemy też sporządzić własny spis rzeczy. Istotne jest, że w trakcie eksmisji możemy zabrać ze sobą rzeczy osobiste potrzebne do życia codziennego.

Gdzie zamieszkać po eksmisji z własnego mieszkania?

Eksmisja komornicza z mieszkania własnościowego - Poradnik

Po eksmisji z dotychczasowego lokum poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania staje się pilną potrzebą. W grę wchodzi wynajem mieszkania na rynku komercyjnym lub starać się można o lokal z zasobów gminy.

Warto wiedzieć, że osobom eksmitowanym przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu lokalu komunalnego. Należy jednak złożyć wniosek w urzędzie gminy odpowiednio wcześniej.

Czasem możliwe jest także zamieszkanie u rodziny lub znajomych. W ostateczności gmina ma obowiązek zapewnić schronienie osobom eksmitowanym, np. w noclegowni.

Jak szybko dostać mieszkanie komunalne?

Niestety, na przydział lokalu komunalnego trzeba zwykle długo czekać. Pierwszeństwo przysługuje jednak właśnie osobom eksmitowanym, więc szanse są większe niż dla przeciętnego oczekującego.

Warto regularnie dzwonić do urzędu i dopytywać o postępy. Czasem udaje się przyspieszyć procedurę, jeśli wykażemy szczególnie trudną sytuację życiową.

Jak uniknąć eksmisji z własnego mieszkania?

Najlepszą metodą aby uniknąć eksmisji z naszego mieszkania jest oczywiście terminowe regulowanie wszystkich zobowiązań finansowych z nim związanych.

Jeśli jednak popadliśmy już w kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem i znaleźć polubowne rozwiązanie. Możliwe jest odroczenie rat, prolongata kredytu czy nawet umorzenie części długu.

Kluczowe jest znalezienie porozumienia jeszcze na etapie przedsądowym. Im później, tym trudniej zatrzymać rozpoczętą już procedurę eksmisji komorniczej.

Możemy oczywiście skorzystać także z pomocy prawnej, aby walczyć z bezpodstawną naszym zdaniem eksmisją. W skrajnych przypadkach skuteczne bywają też apele do mediów.

Najważniejsze jednak, to nie dopuścić do takiej sytuacji i na bieżąco regulować opłaty związane z utrzymaniem naszego mieszkania. Wówczas ryzyko eksmisji z naszej własności znacząco maleje.

Podsumowanie

Eksmisja z mieszkania własnościowego to sytuacja, z którą niestety może zmierzyć się każdy właściciel nieruchomości. Najczęściej dzieje się tak, gdy przestajemy spłacać kredyt hipoteczny i bank występuje na drogę sądową, a potem kieruje sprawę do komornika.

Warto wiedzieć, że eksmisja to skomplikowana procedura, podczas której mamy zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Musimy np. wskazać miejsce, gdzie mają trafić nasze rzeczy po wykwaterowaniu z lokalu.

Po eksmisji z własnego mieszkania trzeba jak najszybciej znaleźć nowe lokum. W grę wchodzi zarówno wynajem, jak i starać można się o mieszkanie komunalne z zasobów gminy.

Najlepiej jednak uniknąć doprowadzenia do takiej sytuacji i na bieżąco regulować wszelkie zobowiązania finansowe związane z utrzymaniem mieszkania. Pozwoli to zminimalizować ryzyko eksmisji właściciela z nieruchomości na własność.

5 Podobnych Artykułów

  1. Aktualny WIBOR: Najnowsze informacje i prognozy
  2. Czy bank dzwoni do pracodawcy? Sprawdź, które banki dzwonią do pracodawcy
  3. Co to jest prolongata kredytu - wyjaśnienie i informacje
  4. Jak samodzielnie obliczyć RRSO pożyczki - kalkulator RRSO
  5. Gdzie dostane telefon bez BIK i KRD - sprawdź oferty już teraz
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maria Kopecka
Maria Kopecka

Nazywam się Maria i jestem pasjonatką zarządzania domowymi finansami. Stawiam na rozsądne planowanie budżetu, ograniczanie zbędnych wydatków i regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot. Prowadzę bloga, na którym dzielę się sprawdzonymi sposobami na optymalizację domowych finansów i unikanie pułapek związanych z zadłużeniem.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły