BIK rejestr dłużników - Krajowy rejestr długów WP i upadłości

BIK rejestr dłużników - Krajowy rejestr długów WP i upadłości
Autor Eliza gawin
Eliza gawin08.01.2024 | 7 min.

BIK rejestr dłużników to baza danych prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej, w której gromadzone są informacje na temat historii kredytowej oraz ewentualnych zaległości w spłacie zobowiązań finansowych osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Rejestr pełni funkcję ostrzegawczą dla banków i innych instytucji udzielających kredytów, pozwalając im na weryfikację wiarygodności potencjalnych kredytobiorców.

Kluczowe wnioski:
 • BIK prowadzi rejestr osób i firm mających problemy ze spłatą zobowiązań finansowych
 • Wpis do rejestru długów utrudnia uzyskanie nowych kredytów i pożyczek
 • Z rejestru można zostać wykreślonym po spłacie wszystkich zaległości
 • Każdy może bezpłatnie sprawdzić, czy widnieje w rejestrze BIK
 • Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą trafić do rejestru

Czy BIK wykazuje długi

Tak, Biuro Informacji Kredytowej prowadzi rejestr dłużników, w którym gromadzone są informacje na temat osób i firm mających problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Do bazy BIK trafiają dane o Krajowy rejestr długów WP z tytułu:

 • kredytów i pożyczek bankowych
 • zaległych płatności za media (prąd, gaz, telefon itp.)
 • nieuregulowanych rachunków telefonicznych
 • zaległości czynszowych
 • niezapłaconych alimentów

Dłużnicy są rejestrowani w rejestrze przez wierzycieli po upływie co najmniej 60 dni od wymagalności płatności. BIK przechowuje te dane przez okres 6 lat od momentu wpisu.

Jakie informacje o długach są w BIK

W rejestrze dłużników BIK znajdują się następujące dane:

 • PESEL, NIP i REGON dłużnika
 • rodzaj i kwota zadłużenia
 • oznaczenie wierzyciela
 • informacja o postępowaniach dotyczących zadłużenia

Dzięki temu banki i inne instytucje finansowe mogą sprawdzić czy potencjalny klient ma problemy ze spłatą innych zobowiązań i na tej podstawie podjąć decyzję o udzieleniu kredytu.

Jak sprawdzić dłużników w BIK

Informacje z rejestru dłużników BIK dostępne są wyłącznie dla upoważnionych instytucji finansowych. Są one wykorzystywane do oceny zdolności i wiarygodności kredytowej klientów.

Zwykli konsumenci nie mają wglądu do bazy danych BIK. Jednak każdy może bezpłatnie sprawdzić, czy znajduje się w rejestrze dłużników za pośrednictwem BIK.

W tym celu należy złożyć "wniosek o ujawnienie informacji" - jest to bezpłatne i nie wymaga podawania powodu.

BIK ma 14 dni na odpowiedź i przesłanie raportu z informacją, czy dana osoba figuruje w rejestrze dłużników.

Status "brak wpisu w bazie BIK" oznacza, że dłużnik regularnie spłaca wszystkie zobowiązania i jest wiarygodnym klientem z punktu widzenia banków.

Kto może trafić do rejestru długów

Do rejestru dłużników BIK trafiają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, które mają problemy ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań finansowych.

Zgodnie z przepisami, zgłoszenie dłużnika do bazy BIK może nastąpić, gdy łącznie spełnione są 3 warunki:

 • istnieje zaległość w spłacie zobowiązania pieniężnego
 • od terminu wymagalności niezapłaconej należności upłynęło co najmniej 60 dni
 • łączna kwota przeterminowanych zobowiązań wobec wierzyciela wynosi min. 500 zł (w przypadku osób fizycznych) lub min. 200 zł (w przypadku firm)

W praktyce do bazy trafiają dłużnicy alimentacyjni, osoby mające problemy ze spłatą kredytów, pożyczek, rachunków za media itp. Rejestr obejmuje również długi skierowane na drogę postępowania sądowego lub egzekucyjnego.

Jakie firmy raportują do BIK

Głównymi podmiotami przekazującymi informacje o zadłużeniu klientów do bazy BIK są:

 • Banki
 • Operatorzy telekomunikacyjni
 • Firmy udzielające pożyczek (parabanki, firmy windykacyjne)
 • Dostawcy mediów (energia, gaz, ciepło, woda)
 • Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe

Jakie długi są wpisywane do BIK

BIK gromadzi informacje praktycznie o wszystkich rodzajach zadłużenia, które nie zostały spłacone w terminie.

Najczęstsze przyczyny wpisu do rejestru dłużników BIK:

kredyty i pożyczki bankowe zaległe alimenty
nieuregulowane rachunki telefoniczne zaległości czynszowe

Ponadto do bazy trafiają również dłużnicy z tytułu nieopłaconych w terminie rachunków za prąd, gaz, telewizję kablową, ubezpieczenia, kary za jazdę bez biletu itd.

Jaka kwota długu powoduje wpis do BIK

Aby wierzyciel mógł przekazać informacje o zadłużeniu klienta do rejestru BIK muszą być spełnione dwa warunki:

 • zaległość w spłacie musi wynosić min. 60 dni
 • suma zadłużenia musi przekroczyć 500 zł w przypadku osób fizycznych lub 200 zł w przypadku firm

Oznacza to, że pojedynczy nieopłacony rachunek na kwotę np. 100 zł nie kwalifikuje się do wpisu w BIK. Natomiast kilka drobnych długów, których łączna suma przekracza 500 zł może już skutkować rejestracją w bazie danych.

Jak usunąć wpis z rejestru długów BIK

Aby zostać wykreślonym z rejestru dłużników BIK należy spłacić wszelkie zaległe zobowiązania finansowe, które stanowiły podstawę wpisu do bazy.

Kiedy dług zostanie w całości uregulowany, wierzyciel ma obowiązek poinformować o tym fakcie BIK. Wówczas informacja o zadłużeniu zostanie usunięta z bazy.

Czy można "wyprocesować" wykreślenie z BIK

Nie ma możliwości wyegzekwowania wykreślenia wpisu z rejestru dłużników BIK na drodze sądowej, jeśli faktycznie istniały podstawy do rejestracji zadłużenia (np. niespłacony kredyt).

Jedyną podstawą do usunięcia wpisu z bazy BIK jest całkowita spłata zaległych zobowiązań. Dopiero wtedy wierzyciel zobowiązany jest zgłosić ten fakt do Biura Informacji Kredytowej.

Jak długo wpis widnieje w BIK

Informacje na temat zaległości płatniczych, które zostały już spłacone przez dłużnika, są przechowywane w bazie BIK przez 6 lat od momentu ich wpisania.

Oznacza to, że nawet jeśli ktoś spłacił wszelkie długi i został wykreślony z rejestru dłużników, ślad po zadłużeniu i tak będzie widoczny w BIK jeszcze przez kilka lat.

Dopiero po 6 latach od ostatniego wpisu informacje o zaległościach płatniczych danej osoby są automatycznie usuwane z bazy.

Dlatego osoby mające za sobą historie problemów ze spłatą zobowiązań przez długi czas mogą mieć utrudniony dostęp do nowych kredytów i pożyczek.

Podsumowanie

BIK prowadzi rejestr dłużników, będący krajowym zbiorem informacji na temat zaległości finansowych zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. Zgodnie z przepisami, jeśli nie płacimy rachunków lub rat kredytowych ponad 60 dni i łączna suma zadłużenia przekracza 500 zł, nasze dane mogą trafić do tego rejestru. Spłata wszystkich zaległych należności powoduje wykreślenie z bazy, ale informacja o problemach ze spłatą i tak będzie widoczna jeszcze przez 6 lat.

Rejestr BIK pełni przede wszystkim funkcję ostrzegawczą dla banków i instytucji udzielających pożyczek. Dzięki niemu mogą sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca regularnie opłaca raty i inne rachunki. Osoba widniejąca w bazie dłużników może mieć problem z uzyskaniem kolejnych zobowiązań finansowych.

Status "brak wpisu" w rejestrze BIK świadczy o tym, że dana osoba terminowo reguluje wszelkie płatności. Taki klient jest postrzegany przez banki jako wiarygodny i z dużym prawdopodobieństwem otrzyma pożyczkę lub kredyt. Dlatego warto dbać o swoją historię kredytową i unikać wpisania do krajowego rejestru długów WP.

Każdy może bezpłatnie sprawdzić, czy figuruje w bazie BIK. W tym celu należy złożyć wniosek o ujawnienie informacji. Dzięki temu dowiemy się, czy któryś z wierzycieli przesłał do rejestru informacje na temat zaległych zobowiązań i podjąć działania w celu ich uregulowania.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, wykreślenie z rejestru BIK możliwe jest wyłącznie po spłaceniu całości zadłużenia, które stanowiło podstawę wpisu. Dopiero wtedy wierzyciel ma obowiązek poinformować BIK o uregulowaniu należności.

Sprawdzenie, czy ktoś figuruje w rejestrze dłużników BIK jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy złożyć wniosek o ujawnienie informacji, aby otrzymać raport z baz.

Dostęp do rejestru BIK mają wyłącznie upoważnione instytucje finansowe, które wykorzystują te informacje do oceny zdolności kredytowej klientów. Zwykli konsumenci nie mają wglądu do bazy.

Tak, firmy windykacyjne należą do podmiotów upoważnionych do weryfikacji klientów w rejestrze BIK. Wykorzystują te dane, aby sprawdzić historie kredytową osób, do których kierują wezwania do zapłaty.

Mimo spłaty zaległości, informacja o problemach ze spłatą zobowiązań pozostaje w BIK jeszcze przez 6 lat. Dopiero potem dane są usuwane z bazy danych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aktualny WIBOR: Najnowsze informacje i prognozy
 2. Czy bank może zablokować lub zabrać pieniądze z konta?
 3. Co to jest RRSo - wyjaśnienie i definicja
 4. Jak samodzielnie obliczyć RRSO pożyczki - kalkulator RRSO
 5. Gdzie dostane telefon bez BIK i KRD - sprawdź oferty już teraz
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza gawin
Eliza gawin

Jestem Eliza, entuzjastka oszczędzania i rozsądnego wydawania pieniędzy. Na moim blogu chcę pokazywać, że świadome zarządzanie domowym budżetem jest w zasięgu każdego. Dzielę się praktycznymi poradami jak ograniczyć niepotrzebne wydatki, rozsądnie korzystać z kredytów i pożyczek oraz regularnie odkładać oszczędności. Wierzę, że małe kroki pozwalają osiągnąć duże cele finansowe.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły