Jak sprawdzić czy ktoś ma długi i czy są przedawnione

Jak sprawdzić czy ktoś ma długi i czy są przedawnione
Autor Maria Kopecka
Maria Kopecka08.01.2024 | 7 min.

Czy można sprawdzić ile ktoś ma długów? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą upewnić się, że ich bliscy lub potencjalni partnerzy nie ukrywają przed nimi problemów finansowych. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak legalnie sprawdzić, czy ktoś ma zaległe płatności, długi wobec osób trzecich lub komornika oraz czy nie grozi mu postępowanie egzekucyjne.

Kluczowe wnioski:
 • Można sprawdzić długi osób bliskich w internetowych rejestrach dłużników takich jak ERIF czy KRD.
 • Należy sprawdzać tylko rejestry działające legalnie i przestrzegające przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
 • Długi przedawniają się po upływie określonego czasu - dla różnych zobowiązań ten okres jest inny.
 • Komornik egzekwuje wyroki sądowe dotyczące długów takich jak alimenty czy kredyty - ich przedawnienie może być dłuższe.
 • Warto regularnie sprawdzać czy ktoś z naszych bliskich nie popadł w poważne problemy finansowe.

Jak sprawdzić w rejestrze dłużników

Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony - pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy nasz dług został wpisany do rejestru dłużników. W Polsce funkcjonują dwa główne rejestry - Krajowy Rejestr Długów (KRD) oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Rejestry te zbierają dane na temat zadłużenia zarówno osób prywatnych, jak i firm.

Jeśli widniejemy w jednym z rejestrów ze statusem "aktywny dłużnik", oznacza to że nasze zadłużenie nie uległo jeszcze przedawnieniu. Należy wtedy sprawdzić szczegóły wpisu - kiedy powstało zadłużenie, jaka była jego pierwotna kwota i wobec kogo mamy dług. Te informacje pozwolą określić czy nadszedł już termin przedawnienia należności.

Jak samemu sprawdzić czy figurujemy w rejestrze dłużników

Każdy może samodzielnie sprawdzić czy został wpisany do rejestru dłużników. Wystarczy wejść na stronę internetową KRD lub ERIF i wykupić jednorazowy raport o swojej sytuacji finansowej. Koszt takiego sprawdzenia to zazwyczaj kilkanaście złotych. W raporcie zobaczymy wszystkie bieżące zaległości płatnicze związane z naszym PESELem, z podziałem na poszczególnych wierzycieli.

Jak sprawdzić długi bliskich i znajomych

Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt - większość osób zastanawia się, czy mogą sprawdzić długi swoich bliskich znajomych bez ich wiedzy i zgody. Jest to prawnie zabronione. Rejestry dłużników udostępniają dane tylko na podstawie zgody osoby zainteresowanej. Oznacza to, że nie dowiemy się z nich czy nasz mąż, żona, konkubent czy nawet pełnoletnie dziecko ma problemy finansowe.

Jedynym legalnym sposobem jest poproszenie tej osoby o wykupienie w swoim imieniu raportu i udostępnienie nam wyników. Jeśli odmówi, nie mamy prawa samodzielnie sprawdzać jej historii kredytowej bez zgody. Należy to uszanować mimo naszych obaw i wątpliwości. Nie polecamy też korzystania z żadnych nieoficjalnych sposobów pozyskiwania takich informacji.

Nie wolno sprawdzać długów innych osób bez ich zgody - grozi za to kara grzywny lub ograniczenia wolności

Gdzie legalnie sprawdzić czy ma długi

Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt za darmo - wbrew pozorom istnieje legalna możliwość sprawdzenia czy ktoś zaciągnął zobowiązania na nasze nazwisko bez naszej wiedzy. Umożliwia to bezpłatny serwis Monitor Wiarygodności Płatniczej Konsumentów prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej.

Można tam założyć osobiste konto i dodawać do monitorowania dowolne dane - np. PESEL, imię i nazwisko, adres zamieszkania. Jeśli do BIK wpłyną jakiekolwiek informacje kredytowe dotyczące śledzonej tożsamości, system wyśle na nasz adres email automatyczne powiadomienie. Dzięki temu dowiemy się, że ktoś próbował zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko.

Serwis monitorujący Darmowy Monitoring BIK
Możliwość monitorowania Dowolne: nazwisko, PESEL, adres, nr tel.
Zakres monitorowania Nowe zapytania kredytowe

Ile lat są dochodzone alimenty i długi

Jak sprawdzić czy ktoś ma długi i czy są przedawnione

Jak sprawdzić dłużnika za darmo - ważną kwestią jest okres przedawnienia różnych rodzajów zobowiązań. W przypadku typowych długów konsumenckich, tj. niespłaconych rat kredytu, pożyczek czy niezapłaconych rachunków za media, standardowy okres przedawnienia wynosi 6 lat. Dotyczy to także alimentów - roszczenia z tego tytułu ulegają przedawnieniu po 6 latach.

Jednak w przypadku alimentów istnieje pewne zastrzeżenie - jeśli przed upływem terminu przedawnienia zostanie wytoczone powództwo lub wszczęta egzekucja komornicza, wtedy bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu. Oznacza to, że w takim przypadku alimenty mogą być dochodzone nawet ponad 6 lat. Dotyczy to jednak tylko należności za okres sprzed przerwania biegu przedawnienia.

Jak liczyć okres przedawnienia długów i alimentów

Co ważne, okres przedawnienia liczy się w pełnych latach - od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dług się pojawił. Przykładowo, jeśli ktoś przestał płacić raty kredytu w marcu 2017 roku, to termin przedawnienia upływa z końcem 2023 roku.

Jakich długów i kredytów nie egzekwuje komornik

Nie wszystkie długi podlegają takiemu samemu trybowi dochodzenia. Z reguły wierzyciele najpierw wysyłają wezwania do zapłaty, a dopiero gdy zawiodą, kierują sprawę na drogę sądową i egzekucję komorniczą. Jednak są pewne wyjątki:

 • Kredyty - banki mogą wszcząć egzekucję komorniczą bez wyroku sądu
 • Składki ZUS - również mogą być egzekwowane bez postępowania sądowego
 • Mandaty - od razu trafiają do urzędników egzekucyjnych bez dodatkowych wezwań do zapłaty

Z kolei takie długi jak nieopłacone rachunki za prąd, gaz czy telefon najpierw muszą przejść przez postępowanie sądowe zanim trafią do komornika. Ale jeśli tego unikniemy, w końcu i tak grozi nam wpis do rejestru dłużników.

Kiedy dług ulega przedawnieniu zgodnie z prawem

Podsumowując, w Polsce większość długów ulega przedawnieniu po 6 latach od momentu wymagalności roszczenia. Są jednak pewne wyjątki, które wydłużają ten okres - np. kredyty hipoteczne (przedawnienie po 20 latach). Warto też pamiętać, że jeśli przed końcem terminu przedawnienia zostanie wszczęte postępowanie windykacyjne lub egzekucyjne, wtedy okres ten ulega wydłużeniu o czas trwania takiego postępowania.

Dlatego zawsze powinniśmy jak najszybciej spłacać wszelkie zobowiązania, aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji w postaci wpisu do rejestru długów, procesu sądowego czy windykacji. Tylko tak możemy mieć pewność, Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony i nie będzie nas nękać przez wiele lat.

Podsumowanie

W artykule omówiono różne sposoby na to, Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony oraz na sprawdzenie czy na nasze nazwisko nie zostały zaciągnięte przez kogoś długi bez naszej wiedzy. Poruszono więc zagadnienia związane z tym Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt czy Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie chwilówkę.

Z podanych informacji jasno wynika, że podstawowym sposobem sprawdzenia długów jest wykupienie raportu z rejestru dłużników takiego jak KRD czy ERIF. Właśnie stamtąd dowiemy się Jak sprawdzić dłużnika za darmo i czy jest szansa, że nasz dług uległ już przedawnieniu. Dodatkowym bezpłatnym rozwiązaniem jest założenie Monitoringu Wiarygodności Płatniczej w BIK, gdzie można Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt za darmo.

Co istotne, pamiętajmy, że nie należy próbować samodzielnie weryfikować długów innych osób bez ich zgody - jest to nielegalne. A jeśli już dowiemy się, że ktoś bliski popadł w tarapaty finansowe, warto mu zaproponować konstruktywną pomoc zamiast go potępiać.

Mamy nadzieję, że zawarte w artykule porady pomogą wielu osobom uporządkować sprawy związane z ich zadłużeniem i da im szansę na "nowy start" bez obciążeń z przeszłości!

5 Podobnych Artykułów

 1. Aktualny WIBOR: Najnowsze informacje i prognozy
 2. Czy bank dzwoni do pracodawcy? Sprawdź, które banki dzwonią do pracodawcy
 3. Co to jest prolongata kredytu - wyjaśnienie i informacje
 4. Ile czeka się na kredyt hipoteczny - Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny
 5. Finansowanie i fundusze dłużne - najlepsze opcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maria Kopecka
Maria Kopecka

Nazywam się Maria i jestem pasjonatką zarządzania domowymi finansami. Stawiam na rozsądne planowanie budżetu, ograniczanie zbędnych wydatków i regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot. Prowadzę bloga, na którym dzielę się sprawdzonymi sposobami na optymalizację domowych finansów i unikanie pułapek związanych z zadłużeniem.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły