Bank – jest to instytucja, która ma na celu udzielanie depozytów, kredytów, lokat, instrumentów inwestycyjnych. Banki należą do instytucji zaufania publicznego.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej jest to firma zajmująca się gromadzeniem informacji o produktach kredytowych wszystkich osób ubiegających się o pożyczkę. BIK gromadzi dane takie jak datę podpisania umowy, kwotę kredytu, okres kredytowania jak również ilość zapytań do banków, opóźnienia w płatnościach rat. Osoba ubiegająca się o kredyt w banku jest weryfikowana w bik gdzie na podstawie wcześniejszej historii bank podejmuję decyzje czy taki kredyt udzieli czy nie.

Kredyt – są to środki pożyczone od instytucji bankowych i pozabankowych najczęściej na określony procent w stosunku rocznym.

Kredyt konsolidacyjny – jest to kredyt mający na celu spłatę innego kredytu albo kredytów. Najczęściej taki produkt jest brany po to aby zmniejszyć ratę posiadanych już kredytów, zmienić okres kredytowania czy zrezygnować z ubezpieczeń. Najprościej ujmując jest to przeniesienie swoich zobowiązań do innego banku.

Kredyt gotówkowy – jest to kredyt bez zabezpieczenia na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny – jest to kredyt z zabezpieczeniem na nieruchomości takiej jak np. mieszkanie lub dom. Jest zdecydowanie tańszy niż kredyt gotówkowy i na wyższe kwoty. W przypadku nie spłacania bank zajmuję nieruchomość, która jest zabezpieczeniem.

Spread – jest to termin z języka angielskiego określający różnice w cenie kupna i sprzedaży waluty. Termin bardzo często używany przy kredytach walutowych gdzie najczęściej wymieniamy złotówki na inną walutę. Spread jest bardzo istotny ze względu na dodatkowy zarobek na kredycie przy wymianie waluty w bankach. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wymiana w kantorach internetowych.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania(RRSO) – jest to wartość procentowa określająca wszystkie koszty kredytu( oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenia) jak również okres na jaki brana jest pożyczka i w jaki dzień następuje wypłata i spłata kredytu. Najczęściej wartość możemy porównać przy kredytach gotówkowych gdzie nie tylko oprocentowanie nominalne się liczy ale również koszty około kredytowe.

Konto osobiste – jest to stan należności miedzy dwoma podmiotami gdzie jednym jest klient a drugim jest bank.

Koto oszczędnościowe – jest to konto zazwyczaj dodatkowe do konta osobistego. Różnica polega na tym, że konto oszczędnościowe ma na celu zarabiać i jest oprocentowane. klient ma możliwość zarabiać niewielkie pieniądze na dowolny okres, bez zawierania umów i zobowiązywania się do długoterminowego przetrzymywania pieniędzy.

Lokata – jest to produkt bankowy polegający na lokowaniu środków w bezpiecznym instrumencie jakim jest lokata. Pieniądze sa inwestowane i nie mamy dostępu do nich a po danym okresie następuje przelanie zarobionych środków na nasze prywatne konto albo dodawane do istniejącej już lokaty. Zarobione środki podlegają pod podatek belki czyli musimy odjąć od zysku 19%.

cross-sell – jest to termin z języka angielskiego określający dodatkowe produkty zawierane wraz z kredytem. Produktami dodatkowymi są np. konto osobiste dodane do kredytu, wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, produkty inwestycyjne, księgowe. Produkty te są bardzo dochodowe dla banku dlatego sprzedaż cross-sell jest tak istotna.