• Kwota:

    Od 20000

    Do 5000000

  • pln

Deutsche Bank posiada w swojej ofercie kredyt w programie MDM czyli dofinansowanie wkładu własnego dla singli i małżeństw w wysokości 10%-30% w zależności od kilku czynników.

Planując zakup domu czy mieszkania na pewno natkniemy się na informacje o możliwości wzięcia kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jeśli zakwalifikujemy się do tego programu, oznacza to że możemy liczyć na kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego. Od czego więc zależy czy możemy starać się o wspomniane dofinansowanie i jak program MDM wpływa na warunki zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego?

Warunki udziału w programie MDM

Nie każdy starający się o kredyt hipoteczny może wnioskować o dofinansowanie z programu MDM. Program przeznaczony jest dla osób do 35 roku życia, które nigdy wcześniej nie były właścicielami domu lub mieszkania. Dotyczy to zarówno osób samotnych, jak i tych pozostających w związku małżeńskim. Ograniczenie wiekowe nie dotyczy osób, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci.

Kredyt hipoteczny w ramach programu MDM

Jeżeli spełniamy warunki do skorzystania z dofinansowania w programie MDM, musimy pamiętać że kredyt hipoteczny zostanie udzielony na trochę innych zasadach, niż w przypadku zaciągania kredytu bez dofinansowania. Przede wszystkim kredyt możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup domu lub mieszkania, w którym zamierzamy mieszkać. Kredyt nie sfinansuje nieruchomości, którą chcemy kupić, aby czerpać zyski z jej wynajmu. Nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, lub może być dopiero budowana przez spółdzielnię mieszkaniową. W przypadku mieszkania nie może być ono większe niż 75m2, a jeśli chcemy kupić dom maksymalna powierzchnia to 100m2. Istnieją również ograniczenia co do ceny za 1m2 nieruchomości, które będą różne w zależności od regionu Polski. Można je sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto kredyt hipoteczny w programie MDM musi być zaciągnięty na przynajmniej 15 lat, a nasz wkład własny nie może przekraczać 50% wartości nieruchomości. Oznacza to, że przynajmniej połowa kwoty zakupu musi pochodzić z kredytu. Wysokość dofinansowania będzie się różniła w zależności od naszej sytuacji rodzinnej. Jest ona obliczana jak procent wartości nieruchomości. I tak osoby samotne lub małżeństwa nie posiadające dzieci, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 10%. W przypadku posiadania jednego dziecka kwota wzrośnie do 15%, dwoje dzieci to 20% dofinansowanie, a troje lub więcej gwarantuje 30%. W ciągu pięciu lat od zakupu domu lub mieszkania możemy liczyć na dodatkowe 5% do dofinansowania, jeśli urodzi nam się trzecie lub kolejne dziecko.

Dodatkowe warunki

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet po otrzymaniu dofinansowania i zakupie wymarzonego domu lub mieszkania, przez pięć lat nie możemy sprzedać ani wynająć naszej nieruchomości. Jeśli to zrobimy, będziemy zmuszeni do zwrotu części dofinansowania. Będzie to miało miejsce również jeśli w ciągu pięciu lat spłacimy lub nadpłacimy nasz kredyt w kwocie wyższej niż otrzymane dofinansowanie.