W momencie w którym stajemy przed wyborem banku gdzie będzie wpływać nasze wynagrodzenie, często zastanawiamy się, który bank będzie najlepszy.

Zazwyczaj jesteśmy wtedy młodzi i nie zdajemy sobie sprawy jak wybór konta ma przełożenie na dalsza drogę finansową a chodzi dokładnie o perspektywę kilku lat i ewentualne problemy przy zaciąganiu kredytów. Chodzi dokładnie o to, że pierwszy kredyt zawsze jest ciężko wziąć ponieważ nie mamy historii kredytowej, jesteśmy młodzi i dodatkowo od niedawna pracujemy. W większości banków wyjdzie słaby scoring co spowoduje decyzję negatywną nawet na małą kwotę.

Większość doradców proponuje budowanie historii poprzez zakup jakiejś elektroniki typu czajnik, żelazko itd. Jednak aby taki ruch pozytywnie wpłynął na naszą historię to musimy przynajmniej przez 6mc spłacać taki drobny kredyt. Wtedy naliczą nam się punkty w bik i będziemy lepiej widoczni dla banków.

Druga metodą, która warto stosować jest odpowiedni wybór banku gdzie będzie wpływać nam wynagrodzenie. Kilka banków dla swoich klientów oferuje kredyty na tak zwany „klik” czyli bank na podstawie obrotów na koncie przygotowuje ofertę kredytową. Bez formalności i do niezałatwienia w parę minut. 2 banki które stosują taką ofertę do mBank i BZWBK dlatego młodym osobom wchodzącym w rynek finansowy polecam te 2 banki.

Jeśli uda nam się zbudować historię w bik to większość banków stoi przed nami otworem i możemy przebierać w ofertach. Co w przypadku jak pilnie potrzebujemy środków a nigdy nic nie braliśmy. Jeśli nie posiadamy konta w wyżej wymienionych bankach to zawsze warto wybrać się do macierzystego banku bo może ma przygotowaną dla nas ofertę. Propozycja może nie być atrakcyjna jednak w takich sytuacjach nie możemy wybrzydzać. Zawsze można wziąć pożyczkę a po kilku miesiącach ją przenieś  od innego tańszego banku. Jeśli nasz bank nic nam nie zaproponuje to najlepiej skierować się BZWBK, który był wcześniej wspominany. Ten bank akceptuje młodych, dopiero zaczynających pracę i tam powinno być najłatwiej.

Podsumowując to co zostało napisane to warto od początku zainteresować się gdzie wpływa nam wynagrodzenie i zapytać czy bank ma dla nas przygotowaną ofertę. Jeśli nie to warto pomyśleć nad przeniesieniem konta do konkurencji. Druga sprawa to zacznijmy budować naszą historię poprzez zakup drobnej elektroniki na raty. Bardzo dobrze wpływa na scoring w bik karta kredytowa.

MK