Do akceptowalnych form zatrudnienia należą:

Umowa o prace na czas nieokreślony – Najlepsza z możliwych opcji przy ubieganiu sie o kredyt. Wystarczy mieć 3 miesiące przepracowane aby bez żadnych problemów taki dochód został zaakceptowany przez bank.

Umowa na czas określony – taka forma zatrudnienia jest dużo gorsza niż na nacz nieokreślony. Powodem tego jest to, że banki w takich przypadkach daja mozliwość kredytowania do końca trwania umowy. Wyjsciem z tego jest przedstawienie promesy czyli dokumentu od proacodawcy o chęci przedłużenia tej umowy na kolejny okreś lub na czas nieokreślony. Niektore banki są w stanie zaakceptować taką formę na dłuższy okres i do takich nalęża Citi bank ( wymaga aby to była minimum druga umowa),  alior bank( wymaga promesy od pracodawcy i wniosek musi być procesowany przez oddział), Deutsche Bank ( akceptuje takie umowy jesli klient ma kredyt hipoteczny lub zatrudniony jest w dużej firme,  Spółce SA, budżetowce i cześci Spółek Z.O.O).

Umowa na okres próbny – banki nie akceptuja takiej formy zatrudnienia.

Umowa na zastępstwo – banki nie akceptują takiej formy zatrudnienia.

Umowa o dzieło – jest akceptowalną formą zatrudnienia i minimalny okres trwania takiej umowy to 6 lub 12 miesiecy w zależności od banku. Banki przy takich umowach wymagają dostarczenia wszystkich umów które zostały zawarte w tym okresie wraz z rachunkami( ewentualnie w miejsce rachunków wymagane są wyciągi z konta z potwierdzeniami).

Umowa zlecenie – podobnie jak umowa o dzieło wymaga minimum 6 lub 12 miesięcy zatrudnienia. Przedstawiona dokumentacja musi być taka sama jak przy umowie o dzieło czyli wszystkie umowy i rachunki za odpowiedni okres 6 lub 12 miesięcy.

Mianowanie/ powołanie – jest akceptowalną formą zatrudnienia. Forma jest podobna do zwykłej umowy o pracę dlatego w większości przypadków trzeba dostarczyć zaświadczenie o zarobkach, dokument potwierdzający mianowanie/ powołanie i wyciąg z konta z przelewami.

Działalność gospodarcza – przy kredytach gotówkowych w każdym banku jest inaczej. Niektóre wymagają tylko 3mc prowadzenia własnej DG jednak standardem jest 6/12mc prowadzenia firmy. cieżko okreslić potrzebne dokumenty ze wzgledu na to, że każdy przypadek jest inny. Są rożne formy prowadzenia i rozliczania się z Urzędem Skarbowym – KPIR, ryczałt, pełna księgowość.

Działalność gospodarcza( wolne zawody) – przy wolnych zawodach takich jak lekarz, prawnik, architekt, księgowy, dentysta wymagamy standardowo 12mc prowadzenia działalnosci jednak w praktyce sa to zawody perspektywiczne w oczach banku dlatego można robić już od 3mc prowadzenia DG. Wszsytko zależy od zlożoności tematu.

Emerytura – w większości banków emerytura przechodzi bez problemów. dokument, ktory musimy przedstawić to ostatnia waloryzacja bądź informację o przyznaniu emerytury. Dokument z ZUS też jest wystarczający.

Renta – nie każdy bank  traktuje renty jako dochód ponieważ często przyznane są na  czas określony.

Działalność rolna – kilka banków zajmuje się kredytami dla rolników. W Deutsche Bank potrzebujemy przedstawić faktury za towary i przeliczamy dochód na podstawie hektarów przeliczeniowych.