Co to jest RSO w banku - Praktyczny przewodnik

Co to jest RSO w banku - Praktyczny przewodnik
Autor Eliza Gawin
Eliza Gawin08.01.2024 | 7 min.

Co to jest RSO w banku to pytanie, które zadaje sobie wielu klientów banków w Polsce. Często spotykamy się z tą nazwą przy zawieraniu umowy kredytowej, jednak nie do końca wiemy, czym dokładnie jest to ubezpieczenie i jakie korzyści daje. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest RSO, jak działa, jakie są jego rodzaje, wady i zalety oraz jak wypowiedzieć tę umowę z bankiem. Dzięki temu będziesz mógł świadomie podjąć decyzję, czy warto skorzystać z tej opcji przy zaciąganiu kredytu.

Kluczowe wnioski:
 • RSO to rodzaj ubezpieczenia spłaty kredytu oferowany przez banki.
 • Chroni kredytobiorcę np. w razie utraty pracy czy nieszczęśliwego wypadku.
 • Warto dokładnie przeanalizować warunki konkretnej polisy RSO.
 • RSO podnosi koszt kredytu, ale daje większe bezpieczeństwo.
 • Umowę RSO można wypowiedzieć, jeśli nie jest już potrzebna.

Co to jest RSO w banku - definicja

Co to jest RSO w banku to pytanie, które zadaje sobie wielu klientów banków w Polsce przy okazji zaciągania kredytu. RSO to skrót od „ubezpieczenia na życie kredytobiorcy” oferowanego najczęściej przez banki razem z umową kredytową. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które ma chronić spłatę kredytu w przypadku zdarzeń losowych po stronie kredytobiorcy.

Ubezpieczenie RSO działa w ten sposób, że w razie takich zdarzeń, jak śmierć, całkowita niezdolność do pracy czy utrata pracy, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje spłatę rat kredytu za kredytobiorcę. Dzięki temu zapewnia ochronę i bezpieczeństwo finansowe rodzinie i bliskim kredytobiorcy.

Kto może skorzystać z RSO?

Z ubezpieczenia RSO mogą skorzystać osoby fizyczne zaciągające kredyt hipoteczny, gotówkowy, firmowy lub leasing w banku, który oferuje taką usługę. W przypadku kredytu hipotecznego ochroną ubezpieczeniową zostają objęci wszyscy kredytobiorcy.

Przy kredycie firmowym ubezpieczenie RSO chroni osobę fizyczną, czyli właściciela firmy. Natomiast przy leasingu ochroną objęty jest leasingobiorca.

Jak działa system RSO w bankach?

System RSO w bankach działa w ten sposób, że bank jako ubezpieczający oferuje swoim klientom możliwość dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu lub leasingu w zakresie zgodnym z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Kredytobiorca jako ubezpieczony podpisuje deklarację przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego. Opłaca on składkę, która może być doliczana do raty kredytu lub płacona indywidualnie. W zależności od banku wysokość składki wynosi ok. 0,03-0,6% kwoty kredytu miesięcznie.

W razie zajścia zdarzenia objętego ochroną, np. utraty pracy czy niezdolności do pracy, bank zgłasza szkodę do ubezpieczyciela. Ten z kolei uruchamia wypłatę świadczenia na spłatę rat kredytu w zależności od wykupionego wariantu RSO.

Co daje kliencie ubezpieczenie RSO?

Co to jest RSO w banku - przede wszystkim daje klientowi ochronę i poczucie bezpieczeństwa finansowego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dzięki ubezpieczeniu spłaty kredytu, w przypadku utraty zdolności do spłaty rat, ciężar ten przejmuje ubezpieczyciel.

RSO zapewnia spokój kredytobiorcy i jego bliskim, że w razie śmierci, wypadku czy utraty pracy kredyt będzie nadal spłacany. Kredytobiorca nie musi martwić się o wypełnianie zobowiązań kredytowych i konsekwencje zaległości w spłacie rat.

Dodatkowo RSO chroni przed koniecznością sprzedaży nieruchomości kupionej na kredyt z powodu braku środków na spłatę rat. Dla wielu osób jest to kluczowe zabezpieczenie inwestycji na przyszłość.

Kiedy działa ubezpieczenie RSO?

Ubezpieczenie RSO w banku zaczyna działać w momencie zajścia zdarzenia objętego ochroną, czyli np. w przypadku:

 • śmierci ubezpieczonego kredytobiorcy
 • całkowitej niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku
 • poważnego zachorowania
 • utraty pracy i uzyskiwania prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Wówczas ubezpieczyciel zaczyna spłacać raty kredytu za kredytobiorcę zgodnie z zakresem ubezpieczenia. Chroni to przed skutkami braku środków na spłatę zobowiązania.

Jakie są rodzaje polis RSO bankowych?

Co to jest RSO w banku - Praktyczny przewodnik

Ubezpieczenie RSO w bankach występuje w kilku wariantach ochrony, aby dopasować je do potrzeb i możliwości klienta:

 • RSO Standard - podstawowy wariant obejmujący śmierć i całkowitą niezdolność do pracy wskutek NW
 • RSO Plus - rozszerzony wariant dodatkowo obejmujący poważne zachorowania
 • RSO Max - najszerszy wariant chroniący dodatkowo w razie utraty pracy

W ramach tych wariantów banki umożliwiają różne kombinacje ryzyk do wyboru. Im szerszy zakres, tym wyższa składka ubezpieczeniowa do zapłaty.

Jak dobrać wariant RSO?

Wybierając RSO w banku, warto dobrać wariant do swojej sytuacji życiowej i potrzeb. Osoby pracujące powinny rozważyć RSO Max chroniące w razie utraty pracy. Rodziny z dziećmi - RSO Plus na wypadek poważnego zachorowania. Emeryci czy renciści - podstawowy RSO Standard.

Wady i zalety ubezpieczenia RSO

Decydując się na RSO w banku, warto znać zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania:

Zalety RSO

 • Ochrona na wypadek zdarzeń losowych
 • Poczucie bezpieczeństwa finansowego
 • Brak ryzyka sprzedaży nieruchomości z powodu braku środków na spłatę
 • Spokój i komfort psychiczny kredytobiorcy i bliskich

Wady RSO

 • Dodatkowa opłata za ubezpieczenie, zwiększająca koszt kredytu
 • Długa i skomplikowana procedura wypłaty świadczeń
 • Możliwość odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela
 • Konieczność badania lekarskiego przy przystąpieniu

Jak wypowiedzieć umowę RSO z bankiem?

Jeśli po pewnym czasie od zawarcia umowy kredytowej okaże się, że ubezpieczenie RSO nie jest już potrzebne lub opłacalne, można je wypowiedzieć. Aby wypowiedzieć RSO w banku, należy:

 1. Złożyć pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu u kredytodawcy, u którego zostało zawarte ubezpieczenie.
 2. Wypowiedzenie składa się ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.
 3. Termin wypowiedzenia wynosi minimum 30 dni przed końcem miesiąca.
 4. Wypowiedzenie powinno być podpisane przez ubezpieczonego.

Po złożeniu wypowiedzenia, bank przekaże je do ubezpieczyciela. Ubezpieczenie RSO zostanie rozwiązane z ostatnim dniem miesiąca wskazanego jako termin wypowiedzenia. Ubezpieczony przestaje wówczas płacić składki, a ochrona ubezpieczeniowa wygasa.

Podsumowanie

Co to jest RSO w banku? To pytanie zadaje sobie wielu klientów banków przy okazji zaciągania kredytu. W niniejszym artykule staraliśmy się kompleksowo odpowiedzieć na nie i wyjaśnić, czym dokładnie jest ubezpieczenie RSO, jak działa i jakie daje korzyści kredytobiorcy.

Przedstawiliśmy definicję i istotę ubezpieczenia na życie kredytobiorcy oferowanego przez banki. Wyjaśniliśmy, w jaki sposób działa system RSO i na czym polega ochrona ubezpieczeniowa. Kredytobiorca zyskuje dzięki temu poczucie bezpieczeństwa na wypadek zdarzeń losowych.

Omówiliśmy różne rodzaje i warianty polis RSO. Dzięki temu czytelnik może dobrać odpowiednią opcję do swojej sytuacji życiowej i potrzeb. Wskazaliśmy zalety i wady ubezpieczenia RSO, aby każdy mógł podjąć świadomą decyzję opartą na faktach.

Na koniec wyjaśniliśmy, jak w praktyce wypowiedzieć umowę RSO z bankiem, jeśli okaże się zbędna. Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył tematykę ubezpieczenia RSO i pomoże w podjęciu optymalnej decyzji przy zaciąganiu kredytu.

Najczęstsze pytania

Nie, ubezpieczenie RSO nie jest obowiązkowe. Jest to dodatkowa opcja do kredytu i zależy tylko od decyzji klienta, czy chce z niej skorzystać. Bank może zaproponować RSO, ale nie może przymusić do jego wykupienia.

Ubezpieczenie RSO w banku obejmuje różne ryzyka, w zależności od wybranego wariantu. Standardowo chroni na wypadek śmierci i całkowitej niezdolności do pracy. Może też obejmować poważne zachorowania, utratę pracy i inne dodatkowe ryzyka.

Okres ochrony ubezpieczeniowej w ramach RSO jest zazwyczaj zgodny z okresem kredytowania. Ochrona zaczyna obowiązywać od dnia uruchomienia kredytu i trwa maksymalnie do końca okresu kredytowania wskazanego w umowie.

Tak, istnieje możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia RSO w trakcie trwania kredytu. Wymaga to złożenia stosownego oświadczenia na piśmie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ochrona ubezpieczeniowa kończy się z ostatnim dniem miesiąca.

Przy kredycie hipotecznym ubezpieczenie RSO obejmuje ochroną wszystkich kredytobiorców, którzy podpisali umowę kredytową. Współkredytobiorca jest więc również objęty ochroną na wypadek zdarzeń losowych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Aktualny WIBOR: Najnowsze informacje i prognozy
 2. Czy bank może zablokować lub zabrać pieniądze z konta?
 3. Co to jest prolongata kredytu - wyjaśnienie i informacje
 4. Jak samodzielnie obliczyć RRSO pożyczki - kalkulator RRSO
 5. Gdzie dostane telefon bez BIK i KRD - sprawdź oferty już teraz
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Gawin
Eliza Gawin

Jestem Eliza, entuzjastka oszczędzania i rozsądnego wydawania pieniędzy. Na moim blogu chcę pokazywać, że świadome zarządzanie domowym budżetem jest w zasięgu każdego. Dzielę się praktycznymi poradami jak ograniczyć niepotrzebne wydatki, rozsądnie korzystać z kredytów i pożyczek oraz regularnie odkładać oszczędności. Wierzę, że małe kroki pozwalają osiągnąć duże cele finansowe.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły