Gdy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny, banki aby zwiększyć swoje zyski często proponują ubezpieczenie. Jest to dodatkowy koszt związany z kredytem jednak w niektórych przypadkach niezbędny. W innych sytuacjach takie ubezpieczenie np obniża składowe kredytu takie jak oprocentowanie lub prowizja. Produkt ten jest niezwykle zyskowny dla banku dlatego musimy się liczyć z takim kosztem. Były już takie sytuacje gdzie oprocentowanie było tak niskie, że ubezpieczenie stanowiło znaczny koszt takiego kredytu( np w Alior Bank gdzie przy oprocentowaniu np 6% było kilka tysięcy ubezpieczenia).

Jeśli już nie mamy wyjścia i ubezpieczenie musi być dodane to warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Czy ubezpieczenie zostało pobrane za cały okres kredytowania czy tylko na określony czas. Ma to duże znaczenie przy ewentualnej spłacie takiego kredytu i zwrotu niewykorzystanej składki, która nam się należy. Często o tym klienci nie wiedzą a bank sam nie zwróci się do klienta o rozliczenie ubezpieczenia. Są też przypadki gdzie bank ubezpiecza tylko pierwszy rok( np Getin Bank) i w przypadku spłaty takiego kredytu po 12 miesiącach nie dostaniemy nic. Podobne praktyki stosuje Eurobank, który ma kilka rodzajów umów i niektóre dają możliwość rezygnacji z ubezpieczenia a niektóre powodują rozwiązanie umowy. Po wypowiedzeniu umowy mogą nam wypowiedzieć umowę więc cały kredyt musimy pokryć z własnych środków. dlatego warto poczytać umowę przed ewentualnymi ruchami.

Jeśli zdecydujemy się na rezygnację z ubezpieczenia to wiąże się to z kilkoma sprawami. Po pierwsze to banki w większości przypadków podniosą nam oprocentowanie. W wielu bankach do maksymalnego jakie jest obecnie obowiązujące( na ten moment jest to 12%). W innych oprocentowanie roście o określony procent i np w Deutsche Bank jest to 1% w górę( z tym że nie może przekroczyć 12%).

Po wybraniu się do banku i złożenia chęci wypowiedzenia ubezpieczenia banki mogą dokonać tego na 2 sposoby. Albo ubezpieczenie zostaje przelane na nasze prywatne konto albo zostaje spłacony kapitał kredytu czyli zostaje nam mniej do spłaty. To już zależy od sytuacji co jest bardziej korzystne.

Niemniej jednak często wypowiedzenie ubezpieczenia sprawia, że pomimo podniesienia oprocentowania to zostaje nadpłacony kapitał i mamy niższą rate czyli w sumie tańszy kredyt. A są sytuacje gdzie zdolność jest na granicy a jest okazja zaciągnąć korzystniejszy kredyt w innym banku.

Dlatego polecam czytać umowy a jeśli jakieś zapisy są nie jasne to proszę o informację w komentarzu  lub o wiadomość. Można też załączyć skan umowy a postaram się sprawdzić ile składki jest do odzyskania i czy taka operacja opłaca się.

MK