Scoring BIK jest to informacja o naszej historii kredytowej wyrażona w punktach i gwiazdkach. Przedział punktowy to od 192 do 631 przy czym im wyższa liczba punktów tym lepiej.

Wpływ na ocenę ma wiele czynników jednak w głównej mierze o punktacji decyduje algorytm bazujący na naszej histroii kredytowej. Parametry, które mają dodatkowy wpływ na wynik to jakoś przyznanych kredytów czyli najprosciej mówiąc terminowa spłata. Parametr ten jest naistotniejszy i powoduje, że nawet dużo małych kredytów, które negatywnie wpływają na ocenę nie zaniża jej dramatycznie. Z informacji ze strony bik.pl jakoś kredytów czylki terminowa spłata odpowiada za 76% punktów. Dlatego jesli chcemy mieć dobry scoring to pierwsze co powinniśmy zrobić to spłacać terminowo zobowiązania. BIK grupuje opóźnienia na kilka przedziałów takich jak 0-30, 31-90, 90-180 i W czyli windykacja. Opóźnienia w tych przedziałach nawet kilkudniowe też mają negatywny wpływ na całkoształt.

Kolejnym parametrem istotnym dla punktacji jest ilość kredytów czyli aktywność kredytowa. Odpowiada ona za 11% oceny i polega na premiowaniu klientów z dużą ilościa spłaconych kredytów. Przełożenie to ma na sytuacjie w której klient z dużą ilościa zamkniętych kredytów gwaranuje zamknięcie przyszłuch zobowiązań. Negatywnie też jest odbierane przez algorytm tak zwane „zadłużanie się lub inaczej pętla kredytowa” czyli zaciągniecie dużej ilości małych kredytów w krótkim odstępie czasowym.

Również przekroczenia na limitach i kartach kredytowych mają wpływ na ocenę. Dokładnie to w 8% dlatego częste wykorzystywanie limitów do maksa jest nie za dobre.

Ostatnią bardzo ważną rzeczą jest ilość zapytań o kredyty. Przy duzej ilości zapytań scoring drastycznie spada i w pewnym momencie całkowicie blokuje możliwość wzięcia kredytu w banku. Akceptowalna liczba zapytań to 3 w miesiącu ale to zależy od banku i poprzednich czynników.

Wszystko to co zostało wymienione jest bardzo ważne jednak to nie bik decyduje o kredycie a bank. Są różne sytuacje i czasami wiele da sie przeskoczyć tak aby finał czyli wypłata kredytu została zrealizowana.

MK.