Wielu z nas z pewnością ma na swoim koncie przygody z kredytami lub pożyczkami. Te drugie są o wiele łatwiej dostępne i udzielane głównie przez instytucje pozabankowe. Branie pożyczek jednak nie zawsze kończy się dobrze. Niektórzy wykorzystują pożyczone pieniądze do spłaty poprzedniego zadłużenia. Co zrobić, aby tego uniknąć i nie wpaść w tak zwaną pętlę kredytową?

 

Przeanalizuj rynek

 

Zanim zdecydujemy się wziąć pożyczkę porównajmy ze sobą oferty kilku firm. Nie dajmy się zwieźć sloganom i hasłom, które widzimy na ulotkach czy na głównej stronie firmy. Przede wszystkim powinniśmy trochę bardziej zagłębić się w temat, przejrzeć dokładniej stronę instytucji i dowiedzieć o kosztach oraz ewentualnych konsekwencjach, np. późniejszego spłacenia raty.

 

Określ potrzebny ci czas

 

Jeśli wiemy, że w ciągu trzydziestu dni nie damy rady spłacić zobowiązania najlepiej abyśmy po prostu go nie zaciągali lub postarali się o dłuższy czas umowy. Jeżeli firma jest elastyczna z pewnością pozwoli na pewne negocjacje. Jednak jeśli sprawa postawiona jest jasno i nie ma mowy o przedłużeniu okresu spłaty najlepiej udać się do innej instytucji. W tego typu firmach zwłoka może nas słono kosztować. Lepiej nie ryzykować i podpisać umowę na czas, w którym zdołamy spłacić pożyczkę.

 

Zapoznaj się z opiniami

 

Przed wybraniem firmy pożyczkowej warto dowiedzieć się o niej coś więcej, najlepiej od poprzednich i obecnych klientów. Dobrze popytać wśród znajomych, ponieważ któryś z nich może mieć jakieś doświadczenie z tego typu instytucjami pozabankowymi. Jeśli jednak w grupie przyjaciół nie znajdziemy takiej osoby dobrym źródłem wiedzy jest Internet. Na różnych formach z pewnością znajdziemy wiele przydatnych informacji.

 

Nie zaciągaj na spłatę

 

Jeśli mamy już jakieś zadłużenie, z którym nie możemy sobie poradzić nie powinniśmy brać pożyczki, która pozwoli nam na jego spłatę. Jeśli mamy możliwość pożyczmy pieniądze od rodziny lub znajomych. Jeżeli nie możemy tego zrobić najlepiej udać się do banku lub firmy, w której zaciągnęliśmy poprzednią pożyczkę lub kredyt. Banki starają się pomagać swoim klientom, ponieważ zależy im na ich zaufaniu. Dlatego po konsultacji z doradcą powinniśmy znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Zaciąganie jednej pożyczki na spłatę drugiej z pewnością nas zgubi. Poskutkuje to jedynie popadnięciem w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno wyjść.

Pożyczki i kredyty są dla ludzi. Jeśli potrzebujemy pieniędzy możemy skorzystać z pomocy banków lub instytucji pozabankowych. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować zdrowy rozsądek i dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz oferty firm.