Lista firm zajmujących się zbieraniem informacji kredytowej jak i również gospodarczej. Do takich firm należą większości znana fiirma BIK SA, KRD, BIG Infomonitor czy ZBP.

 

BIK – Biuro Informacji kredytowej zajmuję się gromadzeniem danych o zobowiązaniach kredytowych klientów. Dane pożyczek, które zostały wypłacone zostają przesłane do bik( data zawarcia umowy, kwota kredytu, okres kredytu, rata,  ile pozostało do spłaty, czy są przekroczenia i opóźnienia). Bik gromadzi te dane a następnie udostępnia bankom. Na tej podstawie bank określa wiarygodność potencjalnego klienta. Cała historia jest do wglądu przez zainteresowanego i można pobrać darmowy raport raz na pół roku na stronie bik.pl ( instrukcja w górnej belce ” jak pobrać raport bik”). Bik gromadzi również tak zwane zapytania czyli jeśli klient wnioskuje w kilku bankach o kredyt to inne banki to widzą( ma to na celu ograniczenie sytuacji w, której klient uzyskał 2 kredyty na które nie miał zdolności). Raport nie jest idealny ze względu na częste błędy jednak obecnie jest to główne źródło informacji o wnioskującym kliencie. Dla osób, które nie mają historii kredytowej najlepiej kupić sprzęt RTV na raty a po 6 miesiącach spłaty naliczane nam są punkty, które określają naszą historie kredytową.

 

KRD jest to największa w Polsce firma zajmująca się zbieraniem informacji głównie o charakterze gospodarczym. Zrzesza małe i większe firmy i wymienia się informacjami o nierzetelnych kontrahentach. Do bazy KRD można również trafić za niezapłacony mandat czy też bilet komunikacji miejskiej. Taki wpis skutecznie blokuje nam możliwość wzięcia np kredytu. Wyjściem z takiej sytuacji jest spłacenie zadłużenia i zgłoszenia się do KRD celem wykreślenia zobowiązania z bazy. Jest to zdecydowanie szybsza metoda niż usuwanie negatywnych wpisów w raporcie bik.

 

BIG Infomonitor – Jest to firma zajmująca się przetwarzaniem informacji o osobach prywatnych i firmach. BIG ma na celu weryfikację kontrahentów pod względem wypłacalności i obsługi długów. Osoby wpisane w ten rejestr nie są wiarygodne dla banków jak i również dla partnerów. Można również uzyskać informację o rożnych firmach. BIG współpracuje z BIKiem i ZBP w wymianie informacji.

 

ZBP – Związek Banków Polskich jest to firma powstała na życzenie banków polskich mająca na celu rozwój sektora bankowego. Podobnie jak inne instytucje tak ZBP współpracuje z bankami w Polsce i wymienia informacje bankowe i gospodarcze. Ma na celu również przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i innych czynności przestępczych.

 

ERIF – firma zajmująca się podobnie jak BIG Infomonitor zbieraniem i przechowywaniem informacji o dłużnikach i płatnikach. Każdy ma możliwość dopisać pozytywne jak i negatywne opinie o współpracy z różnymi podmiotami. Firma ma na celu budowanie wiarygodności i wypłacalności dla obu stron. ERIF jest powiązana kapitałowo z wieloma firmami np z KRUK S.A czyli firmą zajmującą się ściąganiem zaległości.

 

Experian –  jest to globalna sieć wymiany i zbierania informacji o obsłudze produktów kredytowych z różnych miejsc na świecie. Firma podobnie jak bik przetwarza informacje o zobowiązaniach klientów i na życzenie innych podmiotów (np banków) udostępnia tą listę. Na tej podstawie bank ocenia wiarygodność i wypłacalność potencjalnego klienta. Experian zajmuję się również obsługa innych informacji co czyni go jedną z największych takich sieci na świecie.

 

Wpis przygotowany wraz z doradcami z www.kredyt-portal.pl