Aktualizacja z 28.03.2016 – Deutsche Bank wycofał test kredytowy z dzisiejszym dniem. Wskaźnik DTI zostaje na poziomie z poprzednich miesięcy czyli dla osób zarabiających poniżej 3000zł netto – DTI wynosi 50%, a dla osób zarabiających więcej niż 3000zł netto – DTI wynosi 65%.


 

 

Deutsche Bank w dniu 08 marca 2016 r. wprowadza test kredytowy dla wniosków o kredyt gotówkowy i kartę kredytową. Test ma charakter czasowy dlatego w każdej chwili może się zakończyć.
W ramach testu zostanie udostępniona możliwość procesowania wniosków Klientów, którzy nie spełniają standardowych kryteriów kredytowych w zakresie maksymalnego wskaźnika DTI (Debt to Income). Wskaźnik ten określa maksymalne raty produktów kredytowych( kredyty gotówkowe, hipoteczne, limity i karty kredytowe) w stosunku do zarobków. Prościej mówiąc do tej pory w DB klienci zarabiający do 3000zł netto mogli przeznaczyć maksymalnie 50% zarobków na raty. Dla wszystkich z zarobkami powyżej 3000zł było to 65%. Po zmianach i wprowadzeniu testu obecnie można przeznaczyć 65% dla niższego progu i nawet 85% dla osób zarabiających ponad 3000zł netto.

 

Deutsche Bank również zmienił podejście do historii kredytowej (w Banku – weryfikacja w wewnetrznych bazach kart kredytowych i limitach lub poza Bankiem – weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej – BIK).

 

W ramach testu kredytowego będą mogły być procesowane wnioski, w których wystąpi przynajmniej jedna z przyczyn odrzucenia:

Niedostępna oferta – przekroczony DTI i/lub
Brak pozytywnej weryfikacji w CCIO i/lub
Brak pozytywnej weryfikacji w CCV i/lub
Brak pozytywnej weryfikacji w BIK lub w sprawie wyznaczona została szara flaga z uwagi na status weryfikacji historii w BIK Obserwacja.

 

DB jest w stanie zaakceptować te odstępstwa jednak pod warunkiem, iż wszystkie pozostałe kryteria kredytowe są spełnione czyli brak we wniosku innych przyczyn odrzucenia niż powyższe.

 

Test kredytowy nie dotyczy takich profili jak działalność gospodarcza z wyjątkiem wolnych zawodów( lekarze, stomatolodzy, architekci, księgowi, prawnicy itd) i działaność rolna.

 

Akceptowane są odstępstwa dotyczące opóźnień historycznych nie przekraczającą 180 dni opóźnienia za wyjątkiem zaległości na produktach otwartych:
– w przedziale 31-90 dni, które wystąpiły w ciągu ostatnich 2 miesięcy oraz
– w przedziale 91-180 dni, które wystąpiły w ciągu ostatnich 6 miesięcy,

 

Jak również jeżeli w sprawie został wyznaczony status BIK Obserwacja lub negatywny status BIK został wyznaczony z uwagi na zaległość historyczną nie przekraczającą 180 dni opóźnienia za wyjątkiem zaległości na produktach otwartych:
– w przedziale 31-90 dni, które wystąpiły w ciągu ostatnich 2 miesięcy oraz
– w przedziale 91-180 dni, które wystąpiły w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

Jeżeli wniosek spełnia wszystkie zdefiniowane kryteria zakwalifikowania do testu kredytowego należy zakwestionować przyczynę odrzucenia będącą przedmiotem testu i procesować wniosek dalej zgodnie ze standardowym procesem kredytowym.
W przypadku wyznaczenia statusu BIK Obserwacja wniosek należy procesować standardowym procesem dla wniosków, w których wystąpiło odstępstwo.

 

Wprowadzenie tego testu wprowadziło duży ruch w centrali ponieważ każdy doradca miał kiedyś takiego klienta, któremu nie wychodziła zdolność przez przekroczony wskaźnik DTI. Obecnie nie ma z tym problemu i można ponownie próbować wnioskować dla takich klientów. Zmiana jest ogromna i DB obecnie posiada chyba najwyższy wskaźnik. Niestety to tylko test dlatego jeśli ktoś ma problemy ze zdolnością a potrzebuje gotówki lub konsolidacji to zapraszam do kontaktu.

Wpis przygotowany wraz z ekspertem z kredyt-portal.pl z działu kredytów gotówkowych.