Podczas składania wniosku bardzo często dochodzi do sytuacji gdzie niby z prostego tematu nagle pojawiają się różnego rodzaju braki. Przedłuża to cały proces ubiegania się o kredyt i powoduje zdenerwowanie u bankierów jak i klientów.

Jednym z najczęstszych przypadków są opóźnienia w bik z płatnością raty. Bik jako instytucja nie jest idealną firmą i dlatego wkradają się często błędy, poza tym nie jest aktualizowany dzień w dzień ponieważ banki wykupują dostęp za który muszą płacić. Banki aby ograniczyć koszty wysyłają raz w miesiącu aktualizację wszystkich klientów i pojawiają się np. sytuacje gdzie rata jest zapłacona przez klienta a przy staraniu się o kredyt jest zaległość. Wyjściem z tego jest przedstawienie umowy kredytowej wraz z potwierdzeniem opłacenia raty. Ewentualnie wyjściem jest poczekanie na aktualizację raportu o świeże dane.

Innym problemem są przekroczenia na produktach odnawialnych i kartach kredytowych. Jeśli mamy limit na określoną kwotę to jesteśmy w stanie pobrać większą kwotę niż posiadamy i w tedy tworzy się przekroczenie, które również jest raportowane do bik. Podobnie jak przy płatności raty wystarczy przelać odpowiednią sumę pieniędzy i wygenerować aktualne saldo bądź dostarczyć umowę wraz z potwierdzeniem spłacenia zadłużenia.

Kolejnym problemem przy wnioskowaniu o kredyt jest brak danych w bik takich jak rata kredytu. Wyjściem z tej sytuacji jest dostarczenie aktualnego harmonogramu do kredytu wraz z umową jeśli jest za mało danych. Wymagane to jest w każdym przypadku do określenia czy klient ma zdolność czy nie.

Podczas weryfikacji telefonicznej można czasami zawalić sobie kredyt. Gdy wnioskujemy o kredyt konsumencki a przeznaczenie kredytu podamy na firmę to cześć banków może podejść negatywnie do tego i dać decyzję negatywną bez możliwości zmiany. Dotyczy to sytuacji kiedy prowadzimy własną firmę a nie chcemy kredytu firmowego. Środki możemy przeznaczyć na dowolny cel jednak przeznaczenie nie może być firmowe.

Bardzo często spotykamy się również z problemem przy kredycie konsolidacyjnym. Według ustawy zarabiając do 3000 zł możemy na raty przeznaczyć 50% swojego wynagrodzenia, zaś jeśli zarabiamy powyżej 3000zł to może to być 65% zarobków( wyjątkiem jest tutaj GetinBank, który daje dla wszystkich 65%). Jeśli chcemy zrobić konsolidację kredytu to bazując na umowie( ewentualne harmonogramie) przelewamy środki na podane konto. Zdarzają się przypadki gdy to konto jest zwykłym rachunkiem ROR do którego mamy dostęp. W takim przypadku powinniśmy dostarczyć zaświadczenie z banku o aktualnym saldzie kredytu i z numerem rachunku do spłaty, który jest rachunkiem technicznym bez dostępu do niego przez klienta.

Informacje podane tutaj w większości przypadków dotyczą najczęstszych przypadków z jakimi się spotykamy. oczywiście temat nie jest wyczerpany i będzie uzupełniany.

MK